archeolog.cz: Obří Hrad Keltské oppidum Stradonice Habrůvka, jeskyně Býčí skála pravěk datace, časová osa, pravěké dějiny
Apple iPad Smart Case šedá - Samsung Galaxy Tab 10.1 černé - Samsung Galaxy Tab 10.1 bíle - Puzdro Asus Eee Pad Versa černé - Pouzdro Apple iPad Smart Cover černé - Pouzdro POINT OF VIEW Mobii 7" černé - Pouzdro ZTE V9C-1 černé - Pouzdro Google Nexus 7 oražové - Pouzdro Google Nexus 7 šedé - Pouzdro Samsung Galaxy Note 10.1 bíle - Pouzdro Samsung Galaxy Note 10.1 černé
   Témata: Home

Výlety

Foto

Technika

Výhledy

Cestování

K zamyšlení


LINUX4ALL archiv

Na webu

Pobavení

Příroda

Report, Dokument

Sport

Svitkový film

- STEFi - 2007-09-29 12:38:43
Několik tipů pro začátečníky jak vyvolávat svitkový film....

Než přistoupím k popisu jak film vyvolat, dovolím si nejprve popsat samotný film. Pro někoho to může znít jako samozřejmost, ale právě znalost jak takový film je udělán je pro začátečníka zásadní. K popisu použiji film Fomapan 100 typ 120, což je označení pro svitkový film. V krabičce naleznete v kovové folii zabalený svitkový film na cívce. Stejnou, ale prázdnou cívku máte pravděpodobně ve svém fotoaparátu (Flexaret, Kiev, atd.). Film je namotán na cívce společně s krycím papírem, takže klidně můžete kovovou folii roztrhnout a nedojde k poškození filmu. Na tuto papírovou fólii je film nalepen a do fotoaparátu se dává i s tímto papírem. Papír je také důležitý pro orientaci při posunu filmu. Na straně, kterou vidíte jsou uvedeny informace začátku, konci nebo o políčku, které je právě exponováno. Ve většině fotoaparátů je v zadní části okénko, v kterém můžete posun kontrolovat. Proti odmotání filmu je na začátku a i na konci lepící páska (bílá). Tzn. po exponování celého filmu jen olíznete (někdy jen nalepíte) bílou lepenku a svitek bezpečně zalepíte. Občas si pro jistotu lidé svitek ještě přelepí nějakou další pevnější izolepou.

Fomapan 100, 120 svitkový film, krabička Fomapan 100, 120 svitkový film, kovová folie Fomapan 100, 120 svitkový film, neotevřený film Fomapan 100, 120 svitkový film, neotevřený film Fomapan 100, 120 svitkový film, neotevřený film Fomapan 100, 120 svitkový film, cívka
Fomapan 100, 120 svitkový film, začátek filmu Fomapan 100, 120 svitkový film, začátek filmu Fomapan 100, 120 svitkový film, začátek filmu Fomapan 100, 120 svitkový film, číslování políček Fomapan 100, 120 svitkový film, konec filmu Fomapan 100, 120 svitkový film, konec filmu

Ještě se sluší dodat něco o číslování políček. Vzhledem k tomu, že velikost foceného políčka závisí na fotoaparátu, lze na svitkový film fotit 6x6 cm, 4.5x6 cm, 9x6 cm, atp. Z toho důvodu je na papíru uvedeno několik číslování. Při expozici 6x9 se na svitek vejde 8 políček, při expozici 6x6 je to 12 snímků a při expozici 4.5x6 je to 16 snímků.

Postup při vyvolání


Vyvolání svitkového filmu vyžaduje určitou zručnost a tudíž začátečníkům doporučuji nejprve zkusit vyvolat nějaký kinofilm. S tím se zachází přeci jen trochu jednodušeji a přesto se občas u toho zapotíme. V tomto odstavci si uvedeme několik úskalí, které nás mohou potkat. Samotný postup je shodný jako pro vyvolání kinofilmu.

Co budeme potřebovat



První problém, který nás napadne je papír. Jak je film k němu přidělán? Kde film začíná? Začátek filmu je přichycen k papíru lepidle, konec je volný. Po exponování celého filmu tak dostáváme volný konec filmu.
Připravme si tedy cívku, do které budeme film soukat. Potíž s nasouvání svitkového filmu je v jeho rozměru. Bude se nevhodně prohýbat, atd. Zde lze doporučit cvičit a cvičit. Začneme opatrně rozbalovat svitek. Nejprve se odmotá několik záhybů papíru než narazíte na volný konec filmu. Začátek filmu můžete přistřihnout, aby lépe šel do cívky. Vzhledem k tomu, že má film tendenci se rozbalovat, dělám uvedený postup v úplné tmě, pak jen po hmatu odstřihnu rohy a začínám film nasouvat. Papír, který film kryje, nám s narůstající délkou začne překážet a proto ho průběžně odtrhávám. Vždy si ale nechám právě tolik, abych nemusel na film sahat přímo a snadno tak film soukal do cívky. Když se dostanete k nalepenému konci (tedy lépe řečeno začátku), film odstřihněte a nasuňte do cívky. Nyní je již postup pro vyvolání shodný s kinofilmem.

Další odkazy:
přehled označení filmů (135, 120, 220, ...)

Fotoplus vyvolání fotografií - vyvolání kinofilm (135) - vyvolání svitkový film (120)
- Fotoplus fotolab Praha
STEFi (c) 2004 - stefi [at] netdev [dot] cz
Pokud chcete zde publikované materiály použít, prosím, informujte mě. If you wish to use these published materials, please, let me know.
0.003 sec