Svitkový film
- STEFi - 2007-09-29 12:38:43
Několik tipů pro začátečníky jak vyvolávat svitkový film....
Než přistoupím k popisu jak film vyvolat, dovolím si nejprve popsat samotný film. Pro někoho to může znít jako samozřejmost, ale právě znalost jak takový film je udělán je pro začátečníka zásadní. K popisu použiji film Fomapan 100 typ 120, což je označení pro svitkový film. V krabičce naleznete v kovové folii zabalený svitkový film na cívce. Stejnou, ale prázdnou cívku máte pravděpodobně ve svém fotoaparátu (Flexaret, Kiev, atd.). Film je namotán na cívce společně s krycím papírem, takže klidně můžete kovovou folii roztrhnout a nedojde k poškození filmu. Na tuto papírovou fólii je film nalepen a do fotoaparátu se dává i s tímto papírem. Papír je také důležitý pro orientaci při posunu filmu. Na straně, kterou vidíte jsou uvedeny informace začátku, konci nebo o políčku, které je právě exponováno. Ve většině fotoaparátů je v zadní části okénko, v kterém můžete posun kontrolovat. Proti odmotání filmu je na začátku a i na konci lepící páska (bílá). Tzn. po exponování celého filmu jen olíznete (někdy jen nalepíte) bílou lepenku a svitek bezpečně zalepíte. Občas si pro jistotu lidé svitek ještě přelepí nějakou další pevnější izolepou.
Ještě se sluší dodat něco o číslování políček. Vzhledem k tomu, že velikost foceného políčka závisí na fotoaparátu, lze na svitkový film fotit 6x6 cm, 4.5x6 cm, 9x6 cm, atp. Z toho důvodu je na papíru uvedeno několik číslování. Při expozici 6x9 se na svitek vejde 8 políček, při expozici 6x6 je to 12 snímků a při expozici 4.5x6 je to 16 snímků.
Postup při vyvolání
Vyvolání svitkového filmu vyžaduje určitou zručnost a tudíž začátečníkům doporučuji nejprve zkusit vyvolat nějaký kinofilm. S tím se zachází přeci jen trochu jednodušeji a přesto se občas u toho zapotíme. V tomto odstavci si uvedeme několik úskalí, které nás mohou potkat. Samotný postup je shodný jako pro vyvolání kinofilmu.
Co budeme potřebovat
- vývojnici s cívkou pro 6cm film
První problém, který nás napadne je papír. Jak je film k němu přidělán? Kde film začíná? Začátek filmu je přichycen k papíru lepidle, konec je volný. Po exponování celého filmu tak dostáváme volný konec filmu.
Připravme si tedy cívku, do které budeme film soukat. Potíž s nasouvání svitkového filmu je v jeho rozměru. Bude se nevhodně prohýbat, atd. Zde lze doporučit cvičit a cvičit. Začneme opatrně rozbalovat svitek. Nejprve se odmotá několik záhybů papíru než narazíte na volný konec filmu. Začátek filmu můžete přistřihnout, aby lépe šel do cívky. Vzhledem k tomu, že má film tendenci se rozbalovat, dělám uvedený postup v úplné tmě, pak jen po hmatu odstřihnu rohy a začínám film nasouvat. Papír, který film kryje, nám s narůstající délkou začne překážet a proto ho průběžně odtrhávám. Vždy si ale nechám právě tolik, abych nemusel na film sahat přímo a snadno tak film soukal do cívky. Když se dostanete k nalepenému konci (tedy lépe řečeno začátku), film odstřihněte a nasuňte do cívky. Nyní je již postup pro vyvolání shodný s kinofilmem.
Další odkazy:
přehled označení filmů (135, 120, 220, ...)
Fotoplus vyvolání fotografií -
vyvolání kinofilm (135) -
vyvolání svitkový film (120)
-
Fotoplus fotolab Praha