Chorvatsko - Novi Vinodolski
- STEFi - 2004-09-01 20:03:20
Na chorvatském pobřeží asi 30km od Rijeky se nachází městečko Novi Vinodolski. Je umístěno na úpatí velkých hor Kvarneru, některé z nich dosahují i 1500 metrů. Do tohoto letoviska se lze dostat silnici vedoucí z Rijeky do Splitu. ...
Naproti městečku je největší chorvatský ostrov Krk.
Větry
V Chorvatsku (tedy alespoň v této části země, Istrii) vanou dva druhy větru. Jeden od pevniny, tzv. Bura, a druhý od moře, tzv. Yugo. Yugo je teplý vítr přinášející teplé počasí a zřejmě také dostatečnou
vlhkost, jelikož svahy obrácené k moři jsou porostlé vegetací. Naproti tomu Bura je studený a velmi
silný vítr z pevniny. Vzniká při konstelaci výše na pevnině a níže na moři. Tento vichr dosahuje až 120km za hodinu a přináší s sebou výrazné ochlazení a pokud je dostatečně silný, dokáže odvát od břehu dokonce i vodní masu. Na moři to pak může způsobit i třímetrové vlny. Dokonce na jižní části Nového je umístěna na hlavni silnici závora, která v případě Bury je spuštěna a silnici uzavře, což se zřejmě bude týkat zvláště zimního období, jelikož jak jsem zmínil, pohoří tyčící se nad celým pobřežím je poměrně vysoké.
Novi Vinodolsky
Jak je z jména patrné, má toto městečko něco společného s vínem. V 13. století byl deklarován jakýsi patent zajišťující městečku pěstovat vinnou révu. V hlubokých údolích Kvarnerských hor proto najdete rozsáhlé vinice.
Jelikož nejsem znalec vín, a to co jsem měl možnost pít bylo asi stejně dobré jako chorvatské pivo, nutno však podotknout, že to bylo víno z velice pochybných
zdrojů, však podle cen v obchodech lze sehnat zřejmě kvalitní místní víno. Dominantou městečka je zvonice, která ční vysoko nad okolní zástavbou na pahorku uprostřed města. Vedle ní upoutá ještě místní specialita a tou je hořící skládka v povzdálí nad městem. Ve městě najdeme typickou chorvatskou nebo lépe řečeno jadranskou zástavbu. Domy s okenicemi, velmi těsné uličky s občasnými fíkovými stromy. V centru nechybí hlavní třída plná kaváren, cukráren a suvenýrů. Samotné staré město je poměrně malé. Okolo něj však vyrostl komplex apartmánů, hotelů a bungalovů takže působí poměrně rozložitě. Ještě poslední zajímavost je
kaplička umístěná na ostrůvku cca 100 metrů od břehu (u hotelu Lisanj). Marina je malinká určená spíše pro malé jachty a čluny, i když by zřejmě podle velikosti přístavního jeřábu dovolovala vplout větším plavidlům.
Moře a pláže
Vodní hladina je v klidných dnech (bez větru) dopoledne hladká jako sklo a odpoledne se mírně
zvlní. Moře je velmi průzračné, odhaduji viditelnost pod hladinou 8-10 metrů možná více. Pobřeží je tvořeno skalisky a do vody jsou buď udělány vlezy pomocí různých žebříčků nebo je to celé vybetonováno resp. vysypáno velkými oblázky. Podél pobřeží směrem ke komplexu Zagori je korzo a takže si každý příjemnou procházkou může vybrat typ pláže podle chuti. Mimo hlavní pláže doporučuji do vody speciální obuv nebo ploutve, protože dno bývá často poseto pichlavými ježky.
Pod hladinou je poměrně živo. Je tu cca 10 druhů ryb, s kterými se běžně potkáváte. Od úplně malých
až po pěkné kusance (cca 40cm). Pod vodou je poměrně hodně velkých skalisek, jakých si podvodních útesů, které doslova kvetou sasankami a ježky. Pokud se pozorně podíváte, naleznete i hvězdice, mořské okurky, různé druhy škeblí, atd. Jinak moře je vcelku mělké, cca 10 metrů od břehu je 6 metrů hluboké a pak už jde na většině míst pozvolna. Co jsem vyčetl z námořní mapy, tak by největší hloubka mezi Krkem a pevninou měla být asi 60 metrů, takže žádné hlubiny, ale musím podotknout, že má interpretace námořní mapy může být značně zavádějící. Zajímavým faktem jsou proudy. Jsou poměrně silné, takže člověka nesou celkem rychle. Jdou vždy podél pobřeží a zažili jsme jak směrem k jihu tak i k severu. Další zajímavostí s tím spojenou je to, že občas voda, která je u hladiny, je výrazně chladnější než ta u dna.
Crikvenica
Toto město je větší a významnější Nového Vinodolského. Je zde velké korzo s městskou pláží a marinou. Nad městem je hrad (ten jsme díky noční návštěvě nevypátrali). Největší zajímavostí je však akvárium mořského života. Najdete zde živočichy nejen Středozemí, ale i tropických vod a pak také jednoho krokodýla. Cena vstupu je lidových 15 kn.
Senj
Dalším městečkem jižně od Nového je Senj. Zajímavý je hrad nad městem. Ten sloužil jako strážní sídlo, které hlídalo průsmyk přes pohoří Kvarner do vnitrozemí. Tento průsmyk je nejnižším místem, kde lze hory přejet a dodnes tudy vede důležitá dopravní tepna. Díky tomuto průsmyku je však Senj jedním z nejchladnějších míst Chorvatska, protože vítr Bura zde fičí tak, že průměrná roční teplota klesá velice nízko (prý nejchladnější místo v HR).
Ostrov Krk - městečko Vrbnik
Naproti Novému se nachází, jak už jsem zmínil, ostrov Krk. Viditelná strana ostrova je hodně ošlehána větrem a takřka bez vegetace. Je to způsobeno Burou. Na jednom takovém skalisku je městečko Vrbnik, kteréhož dominantou je kostel na vyvýšenině. Nalezneme tu také nejužší uličku v Evropě, která je široká jen 60 cm.
Bydlení, Zagori
Naše výprava byla ubytována v komplexu Zagori, který je vzdálen asi 2 km od Nového. Tento komplex zahrnuje rozsáhlý autokemp, hotel a apartmány. Celý komplex byl budován ještě za dob socialismu, takže starší části už nevypadají zcela zachovale. Kemp je naplněn převážně německými karavany a není nikterak okouzlující. Hotel je tvořen jakými si pavilony, v kterých jsou poměrně vyhovující pokoje se sociálním zařízením a balkonem (nečekejte televizi ani telefon). Nově postavené apartmány jsou luxusní, ****. Jídlo je formou švédských stolů a vedle chorvatských specialit zde naleznete standardní kontinentální menu. V hotelu je vyhřívaný bazén pro případ nevlídného počasí. K moři je to opravdu kousek, jen seběhnete dolů z kopce.
Cestování linkovými autobusy
Poslední věcí, která stojí za zmínku, je spojení jednotlivých městeček linkovými autobusy. Ty jezdí přes den s půlhodinovými intervaly. Lístky lze koupit buď přímo na zastávkách v kancelářích provozovatele Autotrans nebo častěji v autobusu od řidiče. Cena je stanovena cca na 1 kunu za kilometr, jedete v pěkném klimatizovaném autobusu. Poznávacím znamením těchto autobusů je oranžovozelenošedá kresba slunce a moře na boku. Většinou stavějí na vyznačených zastávkách, ale zkuste si mávnout i jen tak mimo, domorodcům stavěli.